Uyum-zorunluluklarından-korkmayın

Kurumların Yükümlülükleri ve Uyum Gereksinimleri

Yasalar ve mevzuat, düzenleyici kuruluşların kuralları, sözleşmelerin getirdiği çalışma şartları, pek az ödül, pek fazla ceza ve itibarınız. Büyüdükçe daha kazançlı işlere ulaşılıyor ancak uymak gereken şartlar ve olası zararlar da artıyor. 

Kuruluşunuzda dış bir etki ile tariflenen her türlü gerekliliği uygulama çabasına “Uyumluluk” adını veriyoruz. 

Uyum göstermek zorunda ya da isteğinde olduğunuz mevzuat, kural ve sözleşmeler günden güne artıyor; Elektronik Ticaret Kanunu, Kişisel Veri Koruma Kanunu, ISO 9001, ISO 27001, ISO 22301, ISO 16949, AS 9100, ISO 2200, ISO 17025 dahil pek çok standart, müşterilerin uyumluluk şartları, Cumhurbaşkanlığı ve bakanlık genelgeleri, gıda kodeksi dahil onlarca farklı mevzuata uyumlu hale gelmek ve uyumluluğu sürdürmek gerekiyor.

Pek çok kuruluşta; 

 • Daha önce elde edilmiş deneyimin farkında olunmadan yeniden çalışılması
 • Diğerleri ile bir arada kolayca gerçekleştirilebilecek uyum çalışmalarının;
  a) Ayrı kollardan yüksek maliyet ile gerçekleştirilmesi
  b) Aynı kuruluşta “farklı” kurallar oluşması ve işleri aksatması
 • Yeni personelin;
  a) Hangi kurallara göre çalışması gerektiğini zor ve uzun sürede öğrenmesi
  b) “Neyin – neden” yapıldığını fark etmesinin yıllara varacak kadar uzun sürmesi
 • Gereğinden uzun süren ve iş aksatıcı denetimlerin muhatabı olmak
 • Artık gereği kalmayan (ve efor sarf ettiren, maliyet oluşturan) bir kuralın yıllar sonra bile uygulanmaya devam ediyor olması
 • Ceza riski kabullenilmiş olsa da azaltmak için isabetli ve kalıcı çalışma yapılamaması
 • Personelin bilgi ve deneyimini kuruluş varlığı olarak bırakamaması

Benzeri durumlar ile karşılaşmak mümkün

Kimi zaman her yeni müşteri, hızla değişen mevzuat yeni bir “uyumluluk” çalışması gerektiriyor. Dinamik bir kuruluş için “uyum”, vazgeçilmez doğal bir fonksiyon. Bize göre bu; yönetim sisteminizin “sindirim” fonksiyonu ve gereklilikleri -nedenlerinin unutulmamasına izin vermeden- yönetim sisteminiz içerisine doğal olarak yerleşmeli. Bu sayede organizasyonunuzun kolayca, az efor ve kalıcılık ile yeniliklere ayak uydurması mümkün.

Gereklilik kaynaklarınız ne kadar farklı olur ise olsun; Pro-Q ile bunları “bir arada”, “aynı yerde”, “aynı tarz içerisinde”, “bir birlerinden ayrılmadan” yönetebilmenizi sağlıyoruz. Yönetim sisteminiz öyle akıcı ve bir arada var olabilir ki; personelinizin önemli bir bölümü faaliyeti sırasında uyguladığı kuralların “farklı” gereksinimlerden doğduğunu ayırt etmesine gerek olmayabilir.

Uyumluluk eforunuzu azaltmak ve kalıcı hale getirmek istiyor iseniz Pro-Q‘yu inceleyin ve bilgi almak için iletişime geçin: iletisim@proeglobal.com 

KVKK Uyumluluğu gereksinimleriniz için tıklayın

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email
Kurumların Yükümlülükleri ve Uyum Gereksinimleri
Başa dön